
Célja a légzőrendszer egészségének alapos felmérése, a tüdőbetegségek pontos diagnosztizálása és a megfelelő kezelési terv kialakítása.
A tüdőbetegségek korai felismerése és kezelése létfontosságú a betegek életminőségének megőrzése és a súlyos szövődmények megelőzése érdekében. A rendszeres pulmonológiai szakorvosi vizsgálat különösen ajánlott azok számára, akik légúti tünetekkel, például köhögéssel, nehézlégzéssel, mellkasi fájdalommal vagy gyakori légúti fertőzésekkel küzdenek, illetve akiknél családi előzmények vagy környezeti tényezők (pl. dohányzás) hozzájárulhatnak a tüdőbetegségek kialakulásához.
Az orvos először részletesen kikérdezi a beteg légzési panaszait, családi anamnézisét, életmódbeli szokásait (például dohányzás), valamint a korábbi légúti betegségekkel kapcsolatos információkat. Ez segít meghatározni a problémák hátterét és az esetleges rizikófaktorokat.
A pulmonológiai vizsgálat során az orvos hallgatózással ellenőrzi a tüdő hangjait, figyelve a légzés ritmusát és zaját. Ezen kívül a mellkas tapintása és a légzési mozgások megfigyelése is része a vizsgálatnak.
A spirometria a tüdő működésének mérésére szolgáló alapvető vizsgálat, amely során a páciensnek egy készülékbe kell belélegeznie és kilélegeznie. Ez segít megállapítani a tüdőkapacitást, a légzés áramlását, és felismerni az esetleges légúti szűkületeket, például asztma vagy COPD esetén.
A tüdő állapotának további felméréséhez röntgen- vagy CT-vizsgálatot végezhetnek. Ezen képalkotó eljárások segítségével az orvos részletes képet kap a tüdő szöveteiről, és felismerhetők a tüdőgyulladás, daganatos elváltozások vagy egyéb struktúrált problémák.
Vérvizsgálatok, például a vérgáz analízis, szintén része lehet a pulmonológiai vizsgálatnak. Ezzel meg lehet mérni az oxigén- és szén-dioxid szinteket a vérben, ami fontos információval szolgálhat a légzés hatékonyságáról.
Ha szükséges, az orvos egy bronchoszkópot használhat a légutak közvetlen megtekintésére. Ez a vizsgálat különösen akkor hasznos, ha a beteg köhögés, vérzés vagy daganat gyanúja miatt kerül orvosi ellátásra.
Ha a beteg alvási problémákkal küzd, például horkolás vagy légzéskimaradás észlelhető alvás közben, a pulmonológus alváslaboratóriumi vizsgálatra is javasolhatja a beteget, hogy kizárja az alvási apnoét vagy más légzési zavarokat.
VÁRJUK SZERETETTEL
Inkább telefonon foglalna? 06 30 529 8000